Samsung Galaxy S IV – nový král od Samsungu přichází

8

sgsIV

Samsung Galaxy S IV je představen. Chvíle, na kterou jsme netrpělivě čekali poslední týdny a dny je za námi. Telefon je opět vyroben z polykarbonátu a bude dostupný ve dvou barevných variantách – černé a bílé. Předpokládáme však, že se dočkáme i dalších barevných variant.

Při spuštění nového Galaxy vás uvítá 5“ Super AMOLED displej s FullHD rozlišením (1920×1080) displej (441 ppi) krytý sklíčkem Gorilla Glass třetí generace. Tento displej bude také možné ovládat pomocí rukavic a nabídne podporu floating touch, tedy zjednodušeně řečeno ovládání bez nutnosti přímo se dotýkat se displeje, které známe například z Xperie Sola.

Výpočetním srdcem mezinárodní verze telefonu bude osmi jádrový procesor Exynos Octa, složený z čtveřice výkonných Cortex A-15 jader a čtveřice naopak energeticky úsporných Cortex A-7 jader. Vzhledem k architektuře ale z hlediska výkonu nepůjde o osmijádrový procesor, ale  jen o čtyř jádrový. Z výše zmíněné osmice jader budou totiž v závislosti na aktuální potřebě výkonu aktivní pouze čtyři.

Procesoru bude sekundovat dnes již standartních 2 GB operační paměti RAM a grafický čip PowerVR SGX544, jehož o něco málo slabší variantu SGX543 můžeme znát například z iPadu 3. generace. Americká verze již tradičně nebude mít procesor od Samsungu, nýbrž od Qualcommu, tentokráte konkrétně Snapdragon S 600 doplněný o grafický čip Adreno 320.

Chybět nebude ani dvojice fotoaparátů, z níž ten přední nabídne maximální rozlišení 2 MPx a podporu nahrávání až FullHD videa a zadní rozlišení dokonce 13MPx a přisvětlovaní diodu. Kromě toho obě kamery poskytnou poměrně zajímavé funkce, o těch ale až níže v sekci Přehled zajímavých funkcí.

Z hlediska dalšího vybavení nabídne nová vlajková loď Bluetooth 4.0, NFC, stejně jako HTC One infračervený port určený k ovládání televizí a dalšího domácího vybavení, GPS čip kombinovaný s Glonassem, gyroskop, barometr a HDMI integrované v microUSB konektoru v rámci standardu MHL.

I přes o 0.2 palců větší displej nebude nová vlajková loď nikterak výrazně větší. Vysoká bude úplně stejně, širší jen o 0.8 milimetrů a z hlediska tloušťky na tom bude dokonce o 0.7 milimetrů lépe. Zajisté potěší také o 3 gramy nižší váha.

Galaxy IV bude dostupný ve třech paměťových variantách a to 16, 32 a 64 GB, chybět nebude ani u Samsungu tradiční slot na microSD karty. Operačním systémem bude aktuálně nejnovější Android 4.2.2 Jelly Bean doplněný o grafickou nadstavbu TouchWiz.

Oficiální cena ani datum zahájení prodeje v České republice prozatím nebyl stanoven. Na prvních trzích by se telefon ovšem měl objevit již koncem dubna, takže se dá předpokládat, že k nám se dostane někdy květnu, nejpozději červnu letošního roku. Vzhledem k výbavě je téměř jisté, že se cena bude v podobné hladině, jako u Xperie Z nebo HTC One, tedy okolo 16 000 korun.

Záznam z prezentace:

Pokud máte zájem se podívat na záznam z akce Unboxed 2013.

http://www.youtube.com/watch?v=DoN1ATLBy80

Kompletní výčet specifikací:

 • rozměry:  137 × 70 × 7,9 mm
 • hmotnost: 130 g
 • displej: 5“, kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 1 920, 441 DPI
 • sítě: GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (100|50 Mb/s)
 • konektivita: microUSB, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, NFC
 • paměť: uživatelská 64 000 MB, operační 2 048 MB RAM,
 • baterie: 2 600 mAh
 • procesor: Samsung Exynos 5410 (8× Cortex-A15 + Cortex-A7, 1 600 MHz + 1 200MHz, 28nm)
 • operační systém: Android 4.2 (Jelly Bean)
 • fotoaparát: 13MPx (4 128 × 3 096), video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk

Přehled zajímavých funkcí

Kamera a funkce Dual Camera

Novou funkcí, kterou Samsung přinejmenším potěší je Dual Camera. A co že si pod tímto názvem představit? Jedná se o to, že telefon dokáže využívat přední i zadní fotoaparát ve stejném okamžiku. To znamená, že pokud fotíte své blízké, můžete být na fotografii s nimi. Galaxy S IV navíc zvládne zachytit více než 100 fotografií za čtyři vteřiny a po stisknutí spouště uživateli automaticky vybrat tu nejlepší. Co ještě umí fotoaparát? Je možné vyfotit obrázek a smazat nechtěné turisty. Zajímavé že?

S kamerou souvisí ještě funkce Dual video call, kde je možné při telefonování využít obě kamery za ráz. To znamená, že je možné ukázat například i to, co se děje před vámi.

Další novinkou, která souvisí s kamerou, konkrétně s fotografiemi je automatická tvorba alb, tedy Story Album. Telefon tvoří alba dle času a zeměpisné polohy. Poté si uživatel vybere pouze titulní stránku alba a je hotovo.

S-Translator

Neumíte čínsky a potřebujete se domluvit? Je možné využít funkci S-Translator. Funkce vypadá podobně jako u Google překladače. Je možné namluvit jedno sdělení a nechat jej přeložit do odlišného jazyka. SGS IV podporuje 10 jazyků, nicméně čeština chybí. Co je dobré říci, tak že je funkce integrovaná do celého systému a je možné si nechat přeložit emaily, SMS či internetové stránky.

Smart Call a Smart Eye

Smart Call je přijetí hovoru gestem. Další jmenovaná Smart Eye je zastavení videa pokud se podíváte jinam. Zajímavá funkce, otázkou je jestli bude více užitečná nebo otravná. Každopádně pokud by vám nevyhovovala, je možné ji vypnout.

S-health

Staráte se o své zdraví? Cvičíte a rádi máte přehled o tom co se děje s vaším tělem, konkrétně životními funkcemi? K tomuto vám dopomůže funkce S-health. Jedná se o fitness funkci, která má v podobné funkce jako například endomondo. K S-health je možné dokoupit příslušenství jako náramky či chytrou váhu.

S-Cover

Už nepotřebujete pokaždé vytahovat telefon z obalu, když vám přijde upozornění. S-Cover je podobný obal jako má SGS III, nicméně zde je výřez v horní části, kde se nachází malé okénko, které zobrazí nejdůležitější informace.

Group Play

Group Play je zajímavá funkce, která dokáže spojit až 8 telefonů SGS IV, které poté mohou hrát jako 8 prostorových reproduktorů. Takže pokud si plánujete s přáteli koupit tuto vlajkovou loď, tak si budete moct udělat příjemně ozvučenou párty.

S-Drive

Tato funkce vychází z S-Voice. Pomocí této funkce je možné spojit telefon s audio komponentami ve svém vozidle, a navíc máte možnost ovládat vše svým hlasem. Bohužel zase chybí zde čeština.

Smart-Switch – Smart Switch je aplikace která umožňuje přenášet obsah, jako například fotografie, či kontakty, z počítače do telefonu.

HomeSync – domácí cloudové úložiště, které vám umožní využívat až terabaitový prostor.

Samsung Knoxnedávno představený systém, sloužící k bezpečnému oddělení korporátních dat na soukromém telefonu.

Smart Swich – program, který vám umožní z jakéhokoliv zařízení přenést data do nového SGS IV. Jako obrys byly použity prvky iPhonu, taky koho jiného, že?

Air Gesture – bezdotykové ovládání ne nepodobné tomu z Xperie Sola . Konkrétně umožňuje možné scrollování, otáčení a další navigaci v systému bez jediného dotyku.

Fotografie a videa nové vlajkové lodi:

437904976480657814191715639774751830496365409769292369

Zdroj: mobilmania, The Verge

8 KOMENTÁŘE

 1. Vzhledově pořád nedokážu posoudit jako u SGS3…není to ošklivý telefon, ale hezký mi taky nepřijde (ten zadní kryt z uniklých fotek SGS4 Duos byl mnohem hezčí). Funkce super, to prostě Samsung bezpochyby umí… Ale stejně si už raděj počkám na oficiální N4ku 🙂

 2. Celkově na mě telefon působí dost lacině a na první pohled bych ho zařadil do střední třídy telefonů. Zadní kryt s dvěma malými otvory, které se opravdu nepovedli, je toho jen důkazem.

  Co se týče funkcí, tak S- Translator aneb hlasový překlad má již Google, ale zde nevím, jak je to přesné, protože jsem ho nikdy nevyužil.

  Smart C. a E. – naprosto zbytečné. Funkce, které asi zůstanou stále vypnuty.

  S health – No možná to bude mít úspěch, ale pochybuji, že bude tak propracovaný, jako některé aplikace na Google Play.

  S Drive – Zde bych vyzdvihl Air Gesture. Celkem dobrý nápad, uvidíme jak přesné to bude 🙂

  Pokud bych měl nyní rychle zhodnotit telefon a porovnat ho s ostatnímí, tak patří až na třetí místo. První bych volil HTC One, hned za ním Sony Xperia Z a až potom Samsung GS4.

  Plno lidí ale ještě bohužel nechápe výhodu jednodílného těla telefonu a tak se obávám, že se opět všichni budou řídit papírovým srovnáním, aneb HTC má baterii pouze 2300mAh a SG4 2600mAh, tak bereme SG. Jak už ale bývá zvykem, HTC mají skvěle vyladěný systém a dosahují mnohdy mnohem vyšší výdrže i se slabší baterií.

 3. design přední strana je SIII jak vyšitá, zadní strana – bože, jak hluboko jsem klesl, co budou lidi dělat s těmi softwarovými nesmysly ? hardwarově lehoulince nadstard. Suma sumárum – Galaxy S IV se jen zařadil mezi pomyslně nejlpší mobily k Xperii Z, HTC One, Huawei Ascend P2, LG Optimus G Pro.

 4. design přední strana je SIII jak vyšitá, zadní strana – bože, jak hluboko jsem klesl, co budou lidi dělat s těmi softwarovými nesmysly ? hardwarově lehoulince nadstard. Suma sumárum – Galaxy S IV se jen zařadil mezi pomyslně nejlpší mobily k Xperii Z, HTC One, Huawei Ascend P2, LG Optimus G Pro. Jak už tady padlo – vypadá velmi lacině vedle designových bomb Xperie Z a HTC One.

 5. Celkom dobré predstavenie. To sa musí uznať. Veľmi sa mi to páčilo, ako všetky tie scénky k tomu zakomponovali.

  Čo sa týka mobilu, tak nie je to žiadna veľká revolúcia, ale zase ani evolúcia. Momentálne mám S3-ku a myslím, že prechod na S4 nevidím reálne. Ale človek nikdy nevie. Čo sa ale musím vyzdvihnúť sú nové SW funkcie. Niektoré z nich sú fakt zaujímavé. Podľa toho čo som čítal, tak by sa mali objaviť aj v S3-ke, čiže ďalší dôvod, aby som nemusel kupovať S4-ku. A každý, kto tu spomína, že HTC One je TOP1 na prechod, tak mi dajte nejaký dôvod, lebo je to asi jediný telefón, kt. ma tento rok nezaujal na plnej čiare. (dodám, že predtým som mal 2 mobily od HTC)

  • Sense 5, výdrž baterie, zpracování, vyladěnost, zvuk a možná i fotoaparát. Také by se dala přiřadit k telefonu One i ergonomie, kterou Samsung, jako vždy opomněl … a SW funkce? většina zbytečných nebo v lepších variantách dostupných na GP. Propojení s auty HTC již má od začátku řady One. Jediné co se mi líbilo byla funkce Air Gesture. Ta by se chytnout mohla.

   • Sense nie je teda žiadna výhra. Dokázal som s tým robiť pár hodín, ale na každom HTC muselo ísť hneď preč. Batéria ??? Akože vážne ??? 2300mAh bez výmeny. Nehrozí. Spracovanie – oki, tam má možno navrch HTC One, ale plasty čo používa Samsung sú na vysokej úrovni a veľmi mi vyhovujú a som s nimi pri S3 nadmieru spokojný. O vyladenosti nejdem hovoriť, lebo to je subjektivný názor a každý si vyladí Android podľa seba. Fotoaparát hrá v prospech HTC One, ale inými parametrami sa na S4 nechytá. 😉

 6. Lacinej plast, s HW který využiju možná v Bechmark testu.
  Až udělaj něco, co nebudu mít chut po 2 letech zahodit, rád za to dám ty peníze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here