LG G3 – Hardwarová jednička, najde si ale srdce zákazníků? (recenze)

2

Když bylo nové LG G3 představeno, po úvodní keynote jsem si říkal, že mi vlastně nemá čím ohromit. Po těch letech jsem se už ale poučil a závěry nad smartphony vynáším až po osobních zkušenostech. Opět se mi neunáhlenost vyplatila a můžu s klidným svědomím říct, že LG G3 má za svou cenu skutečně co nabídnout.

Velký a jemný displej

Už po několik let jsou hlavním lákadlem všech nových high-endů displeje se stále větší úhlopříčkou a stále vyšším rozlišením. LG se asi rádo drží starých zavedených pořádků a ani G3 není v tomto směru výjimkou. Na 5,5” displeji najdeme hned QHD 2K rozlišení, na povrch však vyvstává otázka, zda je tak vysoké rozlišení vůbec nutností. Ještě do nedávna jsem si to nemyslel a za tímto mým životním přesvědčením si stojím i nadále. Tou správnou otázkou však možná je, proč tak vysoké rozlišení ve smartphonu nemít. Častým argumentem je výdrž baterie nebo ztráta výkonu. Po dvoutýdenních zkušenostech ale nemůžu ani jedním argumentem operovat a nezbývá mi nic jiného, než jen přiznat, že žádný negativní faktor na rozlišení a de facto ani displeji jsem nepozoroval.

LG G3 2

Barvy, kvalita a kupodivu ani velikost mi nepřišly nepříjemné ani přehnané a rychle jsem si na všechny aspekty zvykl. Někomu by mohly vadit dotyková tlačítka v dolní části displeje. Ty už však můžeme znát z jiných modelů a pokud se přes jejich přítomnost nedokážete přenést, budete se asi muset poohlédnout jinde.

Překvapivá výdrž

Výdrž byla a stále je achillovou patou drtivé většiny všech smartphonů, těch z nejvyšší třídy nevyjímaje. U LG G3 to ovšem naštěstí tak úplně neplatí a i přes velký displej, jež zákonitě musí spotřebovávat nezanedbatelné množství proudu, je velmi dobrá. Bez větších problémů vám může na jedno nabití model vydržet i téměř tři dny. Já jsem jej většinou nabíjel jednou za dva dny a to jsem jej zrovna dvakrát nešetřil. Těžko říct, jak se to LG povedlo, ale výdrž je opravdu úctyhodná a prakticky se vám nemůže stát, že by vás smartphone uprostřed dne zradil.

LG G3-4

Výkonu je jako obvykle dostatek

Ani výkon nepatří ke slabším stránkám zařízení a za celou dobu používání si na jeho nedostatek nemůžu stěžovat. Občas jsem se však setkal s problémy v optimalizaci. Sice to nebylo tak časté jako u konkurenčního Samsungu Galaxy S5, příliš to ale nepotěší. Snad tento menší problém vyřeší budoucí aktualizaci.

LG G3

Foťák s laserem

Vlastní kapitolou je fotoaparát. Zde se naštěstí neexperimentovalo stejně jako u HTC, přeci jen jsme se však dočkali trochy inovace. Za tu můžeme považovat zaostřování pomocí laseru. Díky tomu není problém ostřit i na rychle se pohybující objekty, vynález na Nobelovu cenu to však není.

Ve všech ostatních aspektech dokáže zadní čočka nabídnout to stejné jako konkurence. Výsledné snímky mají obstojných 13 MPx a nechybí ani záznam UHD 4K videa. Výsledné snímky nejsou tak přeexponované jako u Galaxy S5, to je holý fakt, Záleží na vás, jestli preferujete věrnost nebo líbivost. Pokud ale jen hledáte náhradu za kompakt, který se vám už nechce vláčet v batohu, měla by vám G3 dostačovat.

Tlačítka vzadu

Z téhle novinky jsme byli unešeni nebo pobouřeni už loni. Já jsem se k téhle inovaci moc nevyjadřoval, protože jsem LG G2 nepoužíval viz. první odstavec. Teď už můžu odpovědně říct, že raději dám přednost tlačítkům na hranách. Chápu filozofii LG a argumenty inženýrů asi mají něco do sebe, taky však občas dokáží nepříjemně překvapit.

LG G3-5

Uvedu jednoduchý příklad. Ležíte v posteli a posloucháte hudbu. Najednou vás napadne, že byste si ji chtěli trochu ztišit. Vzhledem k tomu, že jsou tlačítka na zadní straně jste však nuceni použít obě ruce nebo být opravdu opatrný. Když se všechno povede a opět se zaposloucháte do milované skladby, najednou vám začne telefon zvonit. V normálním případě byste se jen podívali, o koho jde a s největší pravděpodobností jej ignorovali. Takhle však musíte po smartphonu sáhnout, opět jej otočit na záda a hovor vyřídit. V některých případech jsou tlačítka na zádech fajn, občas byste pro ně však zabíjeli.

Záda podruhé

Zadní strana má ale i své světlé stránky. Mezi ně určitě patří odnímatelná záda, díky kterým se jednoduše dostanete k baterii, SIM kartě a nechybí ani podpora paměťových karet. Díky tomu si můžete vnitřní úložiště rozšířit až o dalších 128 GB. Jen kvituji, že se výrobci zase zdárně vrací k podpoře microSD karet a opět ignorují Apple i Google, jež něco podobného už dávno zatratili.

LG G3-3

Nejlepší za svou cenu, bude to ale stačit?

LG G3 má za cenu okolo 12 tisíc skutečně co nabídnout. Když vezmeme v potaz, že čistě po stránce hardwaru toho nabízí o trochu víc, než konkurenční high-endy a ještě je o pár tisícovek levnější, asi bychom měli LG pochválit. Zůstává však otázkou, jestli jsou všechny ty novinky tak užitečné a potřebné. To už ale zůstává čistě na vás. Pokud by šlo čistě o mě, raději bych zvolil právě LG G3 před protivníky Galaxy S5 a HTC One M8. Je ovšem možné, že máte jiné preference a pokud máte takto vysoký cenový limit, možná zvolíte něco úplně jiného. To už je čistě na vás.

youtu.be/9l03yOcQgts

2 KOMENTÁŘE

 1. Já mám G3 už skoro 3 měsíce a jsem spokojený (s první verzí FW se párkrát zasekl a nebo restartoval, po prvním updatu se mi to stalo jen jednou, od druhého updatu je to OK)

  Mě naopak tlačítka na zádech vyhovují, boční tlačítka jsem často nechtěně mačkal při vytahování z kapsy nebo při podávání telefonu někomu.

  „V normálním případě byste se jen podívali, o koho jde a s největší pravděpodobností jej ignorovali.“ Tohle jsem nějak nepochopil, ono to s G3 nejde…???

  Hudbu na telefonu neposlouchám, ale když mám spuštěnou aplikaci a někdo zavolá, tak se objeví malé okno a jedním dotykem můžu hovor přijmout nebo odmítnout.

  A hlasitost lze také nastavovat z notifikační lišty, telefon se nemusí zvedat.

  • Ono to bylo myšleno tak, že posloucháte hudbu a pro její ztišení musíte mobil převrátit na přední stranu. Když vám potom zrovna někdo zavolá, musíte mobil opět oběma rukama otočit na záda a hovor vyřídit. Ale nemám nic proti lidem, kteří si tlačítka na zádi vychvalují, já mezi ně ale nepatřím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here