Jak se vyvíjel operační systém Android? Napříč jeho historií až do současnosti 4.díl

0

Jak již bylo avizováno na konci předešlého článku, dnešek patří číslům. Nejprve se tedy zaměříme na zastoupení Androidu na trhu. V dnešní době má totiž již drtivou většinu podílu, takže konkurence v podobě iOS vlastně ani konkurencí není. Po dalším představení jednotlivých verzí se dočtete o výhodách a nevýhodách spolu se závěrečným hodnocením.

Android Cupcake

Počátky bývají krušné, Android je zvládl s bravurou

V roce 2008 započal průlom v oblasti operačních systémů pro chytré telefony. Právě v té době, jak již bylo zmíněno, byl zahájen prodej prvního smartphonu s Androidem. Způsob, jakým si Android získal dominantní podíl v zastoupení na trhu, je obdivující.

V 1.díle našeho článku jsme se podívali do historie systému Android a představili si první smartphone s Androidem.

Ve 2.díle našeho článku jsme si představili Andyho Rubina a podívali jsme se blíže do samotného složení jádra operačního systému Android.

Ve 3.díle našeho článku byl představen i Rich Miner. Dalším bodem byl Android na jiných zařízeních, než na mobilech a tabletech. Závěr patřil jednotlivým verzím Androidu.

Ve druhém čtvrtletí roku 2009 provedla společnost Canalys odhad v podílu na trhu. V té době si Android získal příznivých 2,9 %, přičemž o další čtvrt rok posílil o více než půl procenta na 3,5 %.

Android postupně nabíral další procenta. V květnu 2010 se hovoří o vyšším prodeji chytrých telefonů s Androidem, než u iPhonu s iOS. Jedná se o čísla pocházející ze Spojených států amerických. V té době si Android získal již 28 % podíl na trhu v USA. O další půlrok později byla hodnota podílu hned o 5 % vyšší.

Podíl na trhu Android

Slabá 3 % odstartovala impozantní vzestup na 80 %

V červenci roku 2011 Google oficiálně oznámil zajímavý fakt. Podle společnosti bylo každý den aktivováno 550 tisíc zařízení s Androidem. Ve stejné době, respektive ve druhém čtvrtletí téhož roku, se Android pyšnil již 48 % podílem.

V dalším čtvrtletí provedla odhad společnost Gartner a přinesla informaci o nadpoloviční většině, co se týče podílu smartphonů s Androidem. Přesněji tomu bylo 52,5 %. Stačil pouhý rok na to, aby Android získal více než 20 % navrch. Podle výzkumu firmy IDC měl Android 75 % podíl.

Letošní rok je důkazem toho, že Android má dominantní místo v oblasti operačních systémů pro chytré telefony, které se rozšířilo o tablety a přichází i využití na jiných zařízeních. Android má před svými soky jasný náskok v podobě 80 % podílu.

 • Červenec 2011 – 550 tisíc zařízení s Androidem aktivováno každý den
 • Červenec 2012 – 52 % podíl na trhu v USA, v Číně 90 %
 • Třetí čtvrtletí 2012 – 750 miliónů aktivovaných zařízení, 1,5 miliónu aktivací denně
 • Květen 2013 – dosaženo milníku 900 miliónů aktivovaných zařízení

Android - ilustrace jednotlivých verzí 2

Jednotlivé verze Androidu spolu se změnami – díl II.

Tabulka 1Tabulka 2Tabulka 3

Android 4.4 KitKat

Výhody:

 • Dostupný v široké nabídce mobilních telefonů, tabletů a jiných zařízeních
 • Stále rostoucí podpora ve vývoji spolu s inovacemi
 • Během krátké doby nové verze, které opravují předešlé chyby a přidávají nové funkce
 • Příjemné, přehledné a rychlé prostředí systému
 • Velmi bohatá a pestrá nabídka aplikací a her

Nevýhody:

 • K nakupování a stahování aplikací je nutnost přihlášení přes Google
 • Sledování systému, uživatele a jeho historie Googlem
 • Při vyšším počtu aplikací, či her se snižuje výkon mobilních telefonů a objeví se chyby (vlastní zkušenost)

Závěrečné hodnocení – Android je jednička

Android má v sobě velkou budoucnost. Můžeme se jen domnívat, jakým způsobem bude pokračovat jeho vývoj. Jasné ovšem je, že jeho potenciál je téměř neomezený a ve srovnání s iOS je pro uživatele více než příjemnějším parťákem na cestách. Není tak divu, že má Android tak vysoké zastoupení na trhu, jelikož je na něm jednoduše jednička.